YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ VE KUZEY ÇEVRE OTOYOLU İŞLETMESİ
ICA, AVRUPA ÜCRETLİ YOL ALTYAPI OPERATÖRLERİ BİRLİĞİ (ASECAP) ÜYESİDİR.
0850 502 71 00
HAFTA İÇİ08.00 - 17.30

OTOYOL KULLANIM KURALLARI

  • Ücret toplama sistemlerini kullanmadan (Gişesiz Otomatik Geçiş Bölgesi ve Gişeler) otoyola giriş ve çıkış yapmak yasaktır. Otoyol kamulaştırma sınırına tesis edilmiş olan tel-çit,  duvar vb yapılar bu tür çıkışları engellemek amacıyla tesis edildiğinden bu engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesi yasaktır.
  • Yayaların, hayvanların, motorsuz araçların, lastik tekerlekli traktörlerin, iş makinelerinin ve bisikletlerin otoyola girmesi yasaktır.
  • Otoyolda mecburi asgari hız 40 km/saat olup; azami hız, geometrik standartların müsaade ettiği limitler ve ilgili trafik işaretlerinde belirtilen sınırlar haricinde binek araçlar için 140 km/saattir.
  • Otoyolda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri geri gitmek yasaktır. Zorunlu hallerde en sağdaki emniyet şeridinde (bankette)trafik güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde gerekli önlemleri alarak durulabilir.
  • Tehlikeli ve kimyasal madde taşıyan araçların YSS köprüsüne gelmeden Avrupa yakasında; (km 76+400) K9 Uskumruköy kavşağı öncesi Asya yakasında ise (km97+500) K3 Riva kavşağı öncesi tesis edilen “Kimyasal Madde Kontrol Noktalarına” uğramadan geçmeleri yasaktır.
  • Otoyolu kurallarına uygun olarak kullanmayan kişilere ve otoyola giren hayvan sahiplerine 6001 Sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun hükümlerine göre, otoyolda çevreyi kirletenlere ise 2872 Sayılı Çevre Kanunu hükümlerine göre idari para cezası doğrultusunda gerekli işlem yapılacaktır.
Anket
Bizi Değerlendirmek İster misiniz?Ankete Katılın