YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ VE KUZEY ÇEVRE OTOYOLU İŞLETMESİ
ICA, AVRUPA ÜCRETLİ YOL ALTYAPI OPERATÖRLERİ BİRLİĞİ (ASECAP) ÜYESİDİR.
0850 502 71 00
HAFTA İÇİ08.00 - 17.30

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu güzergahında hedef 5 milyon 100 bin ağaç ve bitki 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu projesi kapsamında özel sektörde Cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma çalışmasına imza atan İçtaş Astaldi konsorsiyumu ICA, öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirdiği dikim töreniyle, viyadük altlarını ağaçlandırmaya başladı.  ICA, 3 yıldır devam ettirdiği çalışmalar bittiğinde İstanbul’a 5 milyon 100 bin adet ağaç ve bitki kazandırmış olacak. 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nu inşa eden ve işleten ICA, özel sektörde Cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma çalışmasına hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz 3 yıl içerisinde 3 milyon 100 bin adet ağaç ve bitkiyi doğaya kazandıran ICA, dikilen toplam ağaç ve bitki sayısını 5 milyon 100 bine çıkarmayı hedefliyor. 
ICA bu hedef doğrultusunda, 15 Kasım Salı günü, Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, İstanbul Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz, ICA Yöneticileri ve Sarıyer Anafartalar Ortaokulu’ndan öğrencilerin katılımıyla düzenlenen dikim töreniyle, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu güzergahındaki viyadük altlarının ağaçlandırma çalışmalarına başladı. 

Etkinlikte konuşan ICA 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Yatırım ve İşletme A.Ş. Genel Müdürü Atilla Gökçe, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile imzaladığımız üçlü protokol çerçevesinde, farklı türleri içeren ağaçlandırma çalışmalarımıza İstanbul ve çevresi ile birlikte Kuzey Çevre Otoyolu güzergahında devam ediyoruz. 2013 yılında başladığımız çalışmalar kapsamında bugüne kadar 3 milyon 100 bin adet ağaç ve bitkiyi doğaya kazandırdık. Bugün de viyadük altlarını doğaya döndürme hedefi ile ilk adımımızı öğrenci kardeşlerimizle birlikte attık. Onların da bu bilince ortak olmalarını istedik. Paydaşlarımızın verdiği sonsuz destek ve öğrenci kardeşlerimizden aldığımız güç ile devam ettireceğimiz çalışmalarımız sonunda hedefimiz 5 milyon 100 bin ağaç ve bitkiyi doğaya kazandırmak” dedi.

Türkiye’nin ilk ekolojik köprüsü bu güzergahta

Türkiye’nin ilk ekolojik köprüsünün Kuzey Çevre Otoyolu güzergahında olduğunu belirten Gökçe sözlerini şöyle sürdürdü; ”Ekolojik köprü hem otoyol projemiz hem de yaban hayatın korunmasında büyük önem taşıyor. Otoyolumuzun Avrupa yakası E-2 kısmının Fenertepe vahşi yaşam alanına denk gelen bölgesinde yer alan köprümüz, doğal yaşama uyum sağlayacak şekilde yeşillendirildi ve bölgedeki doğal yaşamın bir parçası haline gelmeye başladı.”
Yaklaşık 3 yıldır İstanbul ve çevresi ile birlikte Kuzey Çevre Otoyolu güzergahı, dinlenme tesisleri ve gişe alanlarında yapılan çalışmalarla, ICA toplamda 6 bin 500 hektarlık bir alanı ağaçlandıracak. 

ICA Hakkında

IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding A.Ş'in lokomotif şirketi olan ve uluslararası platformda da büyük başarılara imza atan İçtaş İnşaat ile yine uluslararası başarılı inşaat firmalarından Astaldi ortaklığında kurulan ICA, St. Petersburg`daki Pulkovo Havaalimanı'nın genişletilmesi projesi ile yine St. Petersburg`daki Batı Çevre Yolu (WHSD) projesinin yanı sıra, Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nun yapımının ardından işletmesini yürütüyor.

 

Anket
Bizi Değerlendirmek İster misiniz?Ankete Katılın