YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ VE KUZEY ÇEVRE OTOYOLU İŞLETMESİ
ICA, AVRUPA ÜCRETLİ YOL ALTYAPI OPERATÖRLERİ BİRLİĞİ (ASECAP) ÜYESİDİR.
0850 502 71 00
HAFTA İÇİ08.00 - 17.30

TİSK tarafından düzenlenen “Ortak Yarınlar Ödül Programı”nda IC Holding, “Afet Sonrası Dayanışma” ve ICA, “Yeşil Dönüşüm” kategorilerinde iki önemli ödüle layık görüldü. IC Holding'in 6 Şubat depremleri sonrasında topluma sunduğu destekler ve ICA'nın trafik gürültüsünü azaltan yenilikçi projesi, bu prestijli ödüllerle taçlandırıldı. 

Ekonomik ve sosyal gelişime katkıda bulunan projeleri destekleyerek iş dünyasının gelişiminde önemli bir rol üstlenen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK), “Cumhuriyet’in 100. Yılında Çalışma Hayatı” teması altında düzenlediği “Ortak Yarınlar Ödül Programı”nda IC Holding ve ICA ödüle layık görüldü.

Finale kalan projeleri iş, sanat, basın ve akademi dünyasından oluşan jüri titizlikle değerlendirdi ve bu süreçte gerçekleşen halk oylamasında 30 bin oy da jürinin değerlendirmesine katkı sundu. 1 Aralık 2023 tarihinde Ankara'da gerçekleştirilen törenle ödüller sahiplerini buldu.

TİSK'in Ortak Yarınlar Ödül Programı, hem iş dünyasında hem de sosyal sorumluluk alanında örnek teşkil eden projeleri ödüllendirerek, bu projelerin geniş kitlelere ulaşmasını ve ilham vermesini sağlıyor. IC Holding ve ICA'nın bu başarısı, şirketlerin toplum ve çevre üzerinde olumlu etkiler yaratma çabalarını vurguluyor. Bu ödüller, Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine doğru attığı adımlar açısından önemli birer kilometre taşı olarak kabul ediliyor.

Döngüsel ekonomiye katkıyla sürdürülebilirliği bir araya getiriyor

ICA tarafından hayata geçirilerek “Yeşil Dönüşüm” kategorisinde ödüllendirilen “Atık Lastiklerden Ses Bariyeri Projesi” de bu seneki ödül programının en dikkat çeken projelerinden biri oldu. Bu yenilikçi ve çevre dostu proje, kullanılmış lastiklerin yeniden değerlendirilmesi yoluyla trafik kaynaklı gürültüyü azaltmayı hedefliyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu'nun işletmecisi olan ICA, bu projeyle yaklaşık 400 ton atık lastiği geri dönüştürerek, otoyolun Kilyos-Zekeriyaköy bölgesinde yerleşim alanlarına yakın kesimlerdeki araç gürültüsünü etkili bir şekilde azalttı. Atık lastiklerin geri dönüştürülmesi sonucunda 848 metreküplük depolama alanından tasarruf edildi. Gürültü seviyesi yüzde 10 azaltıldı, 8.51 ton karbonun atmosfere salınımı engellendi, 213 bin metreküp suyun kirlenmesinin önüne geçildi ve ayrıca üretim maliyetleri düşürüldü.

Bu sayede hem gürültü kirliliği önemli ölçüde düşürüldü hem de sürdürülebilir bir çevre yaratılmasına katkı sağlandı. Atık Lastiklerden Ses Bariyeri Projesi ile yapılan ses bariyerleri, sadece gürültü engelleme işlevi görmekle kalmıyor, aynı zamanda çevresel atıkların değerlendirilmesi ve döngüsel ekonomiye katkıda bulunması açısından da örnek teşkil ediyor. ICA'nın bu başarısı, şirketlerin sürdürülebilir çözümler geliştirme ve çevre üzerinde olumlu etkiler yaratma çabalarını gözler önüne seriyor ve Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasında önemli bir adım olarak görülüyor.

Anket
Bizi Değerlendirmek İster misiniz?Ankete Katılın