YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ VE KUZEY ÇEVRE OTOYOLU İŞLETMESİ
ICA, AVRUPA ÜCRETLİ YOL ALTYAPI OPERATÖRLERİ BİRLİĞİ (ASECAP) ÜYESİDİR.
0850 502 71 00
HAFTA İÇİ08.00 - 17.30

Cumhuriyetin 100. yılına özel düzenlenen "100. Yıl Cumhuriyet Kadınları Koşusu", Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde büyük bir heyecanla ve renkli aktiviteler eşliğinde gerçekleştirildi. Kadınların gücünü cumhuriyetin değerleriyle bir araya getiren etkinlikte binlerce cumhuriyet kadını, “Cumhuriyet Kadınlarla, Kadınlar Cumhuriyetle Güçlü” mesajını tüm dünyaya haykırdı.

İstanbul'da Yavuz Sultan Selim Köprüsü, bugün tarihi bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. A Millî Kadın Voleybol Takımı Kaptanı Eda Erdem Dündar'ın işaretiyle başlayan koşu, sadece bir spor faaliyetinin ötesine geçerek tüm Türkiye için simgesel bir anıya dönüştü. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde düzenlenen ilk yaya organizasyonu olma özelliği taşıyan ve 3000’den fazla kadın koşucunun katıldığı bu etkinlik aynı zamanda Türk kadınının gücünü ve başarılarını tüm Türkiye'ye gösterdi.

“Cumhuriyet Kadınlarla, Kadınlar Cumhuriyetle Güçlü" temasıyla düzenlenen "100. Yıl Cumhuriyet Kadınları Koşusu", sabahın erken saatlerinde başladı ve spor eğitmenlerinin sahne dersleri ve Cumhuriyet Bandosu ile renklendi. 5 km'lik parkur, Avrupa Yakası'ndan başlayıp Anadolu Yakası'na kadar uzandıktan sonra tekrar Avrupa Yakası’nda son buldu. 09:00'da başlayan ve 10:15'te sona eren koşu, tüm katılımcılar ve bitiş çizgisine ilk sıralardan ulaşan kadınlar için düzenlenen ödül töreniyle taçlandırıldı.

Tüm katılımcılara anı madalyası verildi

Koşuda dereceye giren kadınlar, toplamda 225 bin TL tutarında Cumhuriyet Kadınları Koşusu Ödülü'nü kazandı. Tüm klasmanlarda Iyvne Jeruto Lagat birinci olurken, Esmanur Yılmaz ikinci, Nazire Güleç ise üçüncü oldu. Yarışta koşan tüm kadın katılımcılara, 100. Yıl Cumhuriyet Kadınları Koşusu için hazırlanan özel hatıra madalyası verildi.

Geniş kapsamlı destekle hayata geçirildi

IC Holding bünyesinde bulunan ICA ile IC İbrahim Çeçen Vakfı işbirliği ile düzenlenen etkinlik Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle hayata geçirildi. Ayrıca, Beşiktaş ve Galatasaray spor kulüplerinin kadın branşları da etkinlikte yer aldı. Etkinlikten elde edilen gelirler Darüşşafaka, TOG, TOÇEV, TED, Türkiye Atletizm Vakfı ve Yanındayız Derneği gibi kuruluşlara bağışlandı. 

Koşunun gelenekselleşmesi amaçlanıyor

Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak ve kadınların gücünü vurgulamak için bir fırsat yaratan etkinliğin, önümüzdeki yıl ve daha sonraki yıllarda geleneksel hale getirilmesi ve İstanbul’a yeni bir uluslararası spor organizasyonu kazandırılması da hedefleniyor.

Anket
Bizi Değerlendirmek İster misiniz?Ankete Katılın